bieżnia do biegania

Obuwie do biegania – Asics Gel Cumulus 12Ponieważ mój zapał często można określić jako słomiany, trudno było mi podjąć decyzję o zakupie butów do biegania. Z jednej strony słyszałam, że buty są konieczne, jeśli chcemy dbać o nasze kolana i stawy, uniknąć kontuzji i po prostu biegać wygodniej. Z drugiej strony profesjonalne buty nie należą do najtańszych… Obawiałam się, czy warto zainwestować w moją wątpliwą jeszcze pasję ; ) Teraz zdecydowanie mogę powiedzieć, że warto! Na pewno nie zastanawiałabym się już więcej, bo komfort biegania jest nieporównywalny i mam świadomość, że moje nogi, a głównie kolana są  „bezpieczniejsze”.

Zanim zdecydowałam się na zakup, oczywiście szukałam informacji w internecie. Nie miałam pojęcia, że wyróżniamy różne rodzaje stopy – pronująca, supinująca oraz neutralna (jak widzicie moja wiedza była naprawdę znikoma!). Całe szczęście, że byłam przygotowana, kiedy udałam się już do sklepu ; ) Polecam Wam wybrać sklep dla biegaczy, w którym na pewno uzyskacie profesjonalne porady, gdyż na pewno pracują tam osoby zaznajomione z tematem.

Miałam szczęście ponieważ trafiłam na sprzedawcę, który był dodatkowo pasjonatem biegów i wszystko szczegółowo mi objaśnił. W sklepie miałam możliwość wykonania testu, aby sprawdzić mój typ stopy, jeśli natomiast nie macie podobnej możliwości proponuję przeprowadzić szybki test w domu.

Najłatwiej będzie Wam przeprowadzić tzw. test wodny. Aby go przeprowadzić musicie przygotować czystą kartkę papieru. Stawiając mokrą stopę na kartce należy sprawdzić w jaki sposób została odciśnięta.  Jeśli ujrzycie pełny zarys stopy to macie niskie sklepienie i prawdopodobnie jesteście pronatorem. Jeśli na kartce pojawi się tylko górna część stopy i pięta połączone cienkim paskiem (lub bez połączenia) macie wysokie sklepienie, które z reguły łączy się z supinacją. Jeśli pasek łączący palce z piętą równa się mniej więcej połowie tego ze stopy z niskim sklepieniem to znaczy, że Wasza stopa jest neutralna.

Po tym wprowadzeniu mogę już chyba przystąpić do prezentacji butów, które ostatecznie zakupiłam ; )

Jestem z nich bardzo zadowolona i na pewno nie ma co ich porównywać do butów, w których biegałam wcześniej. Poza odczuwalnym komfortem użytkowania i amortyzacją, są na pewno lekkie i dobrze dopasowane (choć tu uprzedzam, że Wasza stopa może być inna, więc koniecznie należy sprawdzić, czy dobrze leżą także u Was).

Poza tymi być może ogólnymi zaletami mogę Wam przedstawić bardziej szczegółową specyfikację dotyczącą systemów i technologii:

Forefoot GEL, Rearfoot GEL – system ASICS GEL bazuje na specjalnej wkładce wykonanej z silikonu, która zapewnia optymalną amortyzację. Wkładki żelowe są rozmieszczone w newralgicznych miejscach podeszwy środkowej i tak wkomponowane, aby zwiększyć funkcjonalność.

AHAR+ – wysoce odporna na uszkodzenia i trwała guma używana jako gruba warstwa w miejscach narażonych na szczególne uszkodzenia. Zwiększa trwałość obuwia.

ComfortDry Sockliner – trzywarstwowa wkładka wewnętrzna, gwarantująca lepsze dopasowanie do stopy, optymalną cyrkulację powietrza; posiada funkcje antybakteryjne.

I.G.S. – opracowany przez ASICS Impact Guidance. System jest rozwiązaniem technicznym zastosowanym w budowie buta, dzięki któremu zachowana jest możliwość naturalnych ruchów stopy. System I.G.S. ułatwia zachowanie naturalnego chodu.

Solyte materiał amortyzujący zapewniający niebywale niską wagę przy równoczesnym zwiększeniu sprężystości i trwałości.

A Wy jakie macie doświadczenia z butami do biegania? Czy znacie jakieś niezawodne obuwie?

Przyznam szczerze, że zastanawiam się jak to będzie zimą, czy takie buty służą Wam cały rok, niezależnie od pogody za oknem?

 

 

 

Zostaw odpowiedź


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.