bieżnia do biegania

Każdy ruch jest ważny

Półmaraton Piła, maraton poznań

Regularne bieganie fantastycznie wpływa na naszą kondycję. Nie wiem, czy to siła mojej autosugestii, ale już po kliku tygodniach czułam się bardziej sprawna, pełna energii, a nawet zauważyłam zarys mięśni ; ) Przemierzanie kolejnych kilometrów kształtuje w końcu nasze nogi i wzmacnia dolne partie ciała. Zastanawiam się jednak co z resztą? Przeglądając plany treningowe nie sposób nie zauważyć, że należałoby uzupełnić trening o ćwiczenia siłowe wzmacniające całe ciało, a szczególnie brzuch i plecy, które pomagają nam utrzymać postawę podczas biegu.

 

Każdy z nas doświadczył pewnie sytuacji, kiedy musiał zrezygnować z treningu i nie było to spowodowane lenistwem ; ) Podczas naszej podróży poślubnej bieganiu nie sprzyjał zarówno górzysty teren (gdzie ciężko było mi nawet chodzić ; p), ale również upał, który przy takim wysiłku mógł doprowadzić do udaru słonecznego. Nadchodząca zima również budzi we mnie strach i sprzeczne uczucia odnośnie biegów. Na prawdę nie wiem co będzie, gdy temp. spada poniżej zera ; ) Nie wspomnę już o kontuzjach, które niestety są powszechne wśród fanów biegania.

 

Dlatego też będę trzymać sie zasady, że lepszy jest jakikolwiek wysiłek fizyczny niż zupełny jego brak. Pomimo, iż np. na urlopie miałam okazję wybrać się do siłowni (klimatyzowanej, więc upał by mnie nie dopadł), nie skorzystałam z tej okazji i dziś uważam to za błąd. Na szczęście skorzystałam z basenu, choć nie wiem, czy mogłabym powiedzieć, że „pływałam”. Ponieważ nie przepadam za jazdą na rowerze, ta forma aktywności odpada, choć czasem siostra zdoła mnie namówić na krótką wyprawę. Zimą chętnie wyjechałabym na snowboard lub ze względu na ograniczone środki pieniężne zadowolę się wyprawą na łyżwy lub krótkim spacerem ; )

 

Od teraz postaram się robić cokolwiek tylko nie siedzieć bezczynnie na kanapie, bo wiem, że liczy się każdy ruch i jeśli zima skutecznie odstraszy mnie od biegania, to będzie mi żal, gdy nadejdzie kolejna wiosna i będę musiała zaczynać wszystko od początku.
W związku z tym postanowieniem zapisałam się na aerobic. Wydawało mi się, że jestem obecnie w dobrej formie, ale mimo, iż zajęcia odbyły się w środę, do dziś czuję ogromne zakwasy!!! Szczerze mówiąc ledwo chodzę i siadam, więc myliłam się, że moje nogi są dobrze przygotowane ; )

 

W internecie znalazłam bardzo fajny opis korzyści, które przynoszą nam konkretne aktywności fizyczne. Nie pozostaje nic innego jak zostawić ciepły koc i książkę w domu i po prostu ruszyć się.

 

PŁYWANIE – To idealny sposób na zadbanie o całe ciało. Ponieważ w wodzie Twój ciężar ciała „zmniejsza się” nawet o 90% jest to najmniej kontuzyjny sport i… idealne lekarstwo na większość kontuzji. Pływając odciążasz swoje stawy a jednocześnie angażujesz do pracy mięśnie całego ciała. Możesz pływać powoli dla relaksu lub szybciej, co poprawi Twoją wytrzymałość. Woda idealnie wymasuje Twoje zmęczone treningami lub zawodami ciało zatem wizyta na basenie jest idealnym pomysłem na regenerację po ciężkich biegach. Jest to też wspaniały sposób na zastąpienie treningu biegowego na przykład podczas upału lub śnieżycy.

 

JAZDA NA ROWERZE – To z kolei wspaniały pomysł na współne aktywne spędzanie czasu z Twoją rodziną. Ponadto jest to idealny sposób na powrót do formy po długotrwałej kontuzji (jazda na rowerze nie obciąża stawów tak jak bieganie). Jazda na rowerze doskonale trenuje mięśnie nóg oraz… pośladków.

 

NORDIC WALKING – Ostatnio bardzo modny w Polsce chociaż większość osób spacerujących z kijkami robi to nieprawidłowo (powiedzmy sobie szczerze uprawia „spacerowanie” a nie „nordic walking”). Prawidłowy marsz powinien odbywać się na lekko ugiętych nogach a każdemu krokowi powinno towarzyszyć intensywne odpychanie się kijkiem (naprzemiennie – lewa noga + prawe ramię z przodu – i na odwrót). Taki marsz angażuje praktycznie całe ciało zatem sprzyja poprawieniu ogólnej kondycji.

 

TENIS – Sport bardzo dynamiczny i wzmacniający kondycję. Pamiętaj tylko, aby przed treningiem dobrze rogrzać całe ciało ponieważ w tenisie bardzo łatwo o kontuzję. Jeśli nigdy wcześniej nie byłaś na korcie musisz uzbroić się w cierpliwość, bo gra w tenisa wymaga trochę techniki i nie od razu będziesz „mistrzynią rakiety”. Dobrym pomysłem jest wzięcie chociaż kilku lekcji instruktażowych.

 

SIATKÓWKA – Fantastyczny pomysł na aktywność zespołową, szczególnie jeśli jesteś akurat na wczasach. W Polsce to bardzo popularny sport zatem mniej lub bardziej profesjonalne boisko znajdziesz niemalże wszędzie. Widziałaś kiedyś polską miejscowość nadmorską, gdzie latem nie gra się w siatkówkę plażową? Od biedy nie potrzeba do tego nawet siatki, wystarczy piłka, dobrana grupa ludzi i trochę chęci żeby wszyscy świetnie się bawili. A przy okazji popracowali nad kondycją:)

 

NARTY BIEGOWE – Zimą to idealny „zamiennik” dla biegania. Jako biegaczka pewnie nie dasz się przekonać na całkowitą zmianę dyscypliny, ale na pewno warto spróbować. Tym bardziej, że w przeciwieństwie do biegania tradycyjnego narciarstwo biegowe wzbudza więcej powszechnego zainteresowania. Jest zatem szansa, że namówisz swoją rodzinę na wspólne szaleństwo na śniegu.

 

ŁYŻWY – Jazda na łyżwach wspaniale modeluje nogi i pośladki. Zimą możesz z powodzeniem włączyć godzinę na hali w swój tygodniowy plan treningwy ponieważ to idealne ćwiczenie siłowe dla Twoich nóg. Poza tym „ślizganie się” na lodzie daje mnóstwo przyjemności i jest to jak najbardziej towarzyski sport. Na pewno namówisz swoją rodzinę lub znajomych na wspólny wypad na lodowisko.

 

ĆWICZENIA CARDIO W FINTESS CLUBIE – Większości osób słowo „siłownia” kojarzy się z napakowanymi facetami wyciskającymi sztangi. W nowoczesnym fitness clubie jest jednak zawsze dobrze wyposażona strefa ćwiczeń cardio, gdzie z powodzeniem możesz wykonać trening wytrzymałościowy. Masz do dyspozycji bieżnie mechaniczne (wiem, wiem bieganie na czymś takim jest nudne, ale czasem może być jedynym sposobem na wybieganie kilometrów np. kiedy ulice są skute lodem bo zawiodły służby porządkowe…), orbitreki (idealne na rozruszanie całego ciała a przy tym praktycznie bezkontuzyjne ponieważ trening odbywa się w znacznym odciążeniu stawów), rowerki stacjonarne (nazwijmy to zimową alternatywą dla roweru) oraz steppery (wspaniale ćwiczą mięśnie nóg i pośladków; mogą zatem służyć jako dodatek do Twojego treningu). Jeśli lubisz zorganizowane zajęcia ruchowe to na pewno znajdziesz dla siebie atrakcyjną ofertę tego typu w każdym szanującym się fitness clubie.

 

Codzienne dodatkowe sposoby na aktywność:
– idź po schodach zamiast korzystać z windy
– zaparkuj trochę dalej niż cel Twojej podróży i dojdź pieszo
– wysiądź z autobusu przystanek czy dwa wcześniej
– przesiądź się z samochodu na rower!
– wstawaj zza biurka w ciągu dnia
– zacznij dzień od krótkiej gimnastyki… w łazience np. podczas mycia zębów
– poruszaj się w takt ulubionej piosenki w ramach wieczornego relaksu
– idź potańczyć w sobotni wieczór

komentarze 3 do wpisu “Każdy ruch jest ważny”

Zostaw odpowiedź


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.